top of page

Yerli seyir füzesi Roketsan Çakır tanıtıldı

Güncelleme tarihi: 16 Nis 2022

İHA, SİHA, sabit ve sabit ve döner kanatlı hava araçları, kara araçları ve su üstü platformlardan atılabilen yerli seyir füzesi Roketsan Çakır tanıtıldı. Çakır 150 kilometrenin üzerinde menzile sahip.

Roketsan kara, deniz ve hava platformlarından atılabilecek, 150 kilometrenin üzerinde menzile sahip yeni nesil yerli seyir füzesi Çakır'ı geliştirdiğini açıkladı. Çakır, hava araçları ve kanatlı hava araçlarının yanı sıra insansız hava araçlarında da kullanılabilecek ve böylece yerli İHA’larımıza yerli seyir füzesi kabiliyeti eklenecek.


Roketsan Çakır’ın hedefleri arasında su üstü hedefler, kıyıya yakın kara ve su üstü hedefler, stratejik kara hedefleri, alan hedefleri ve mağaralar bulunuyor. Harp başlıklı versiyonları, bu hedeflere karşı yüksek imha kabiliyeti sunuyor.


İnsansız hava araçları (İHA/SİHA), silahlı insansız deniz araçları (SİDA) ve jet uçaklarda 4 adet fırlatma motorsuz Çakır kullanılacak. Helikopterlerde ise 2 adet fırlatma motorlu çakır yer alacak. Hücumbot ve sabit kıyı savunma sistemlerine 8 adet Çakır konumlandırılabilecek1.126 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page