top of page

İNTERNET GİTSE BİLE WHATSAPP ÇALIŞACAK

Anlık mesajlaşma hizmeti WhatsApp, internetin kapanma nedeniyle engellenmesi veya kesintiye uğraması durumunda çevrimiçi kalabilmeleri için kullanıcıların proxy sunucuları aracılığıyla bağlanmasına izin veriyor.

Meta'nın sahibi olduğu teknoloji devi, İran'dakine benzer elektrik kesintilerinin bir daha "asla yaşanmamasını" umduğunu söyledi.


İnsan haklarını reddettiler ve "insanların acil yardım almasını engellediler".


WhatsApp, küresel topluluğunu, insanların "özgürce iletişim kurmasına" yardımcı olmak için gönüllü proxy'ler oluşturmaya çağırıyor ve nasıl kurulacağına dair rehberlik sunacağını söyledi."Proxy aracılığıyla bağlanmak, WhatsApp'ın sağladığı aynı yüksek düzeyde gizlilik ve güvenliği koruyor" diye blog yazdı.


"Kişisel mesajlarınız yine de uçtan uca şifreleme ile korunacak - sizinle iletişim kurduğunuz kişi arasında kalmalarını ve aradaki kimse tarafından, proxy sunucuları, WhatsApp veya Meta tarafından görülmemesini sağlayarak."Proxy ve çevrimiçi veri toplama şirketi Oxylabs'tan Juras Juršėnas, BBC News'e şunları söyledi: "İran'da olduğu gibi, internet erişiminde hükümet kısıtlamaları olan kişiler için, bir proxy sunucusunun kullanılması, insanların WhatsApp ve geri kalanıyla bağlantılarını sürdürmelerine izin verebilir. ücretsiz, sansürsüz internet.


"İnternet erişimleri bazı kötü niyetli aktörler tarafından engellenmiş olsa bile dünyanın dört bir yanındaki insanların bağlantıda kalmasına izin verecek."

46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page