top of page

İran savaşa girdi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Rusya'nın bugüne kadar İran'dan onlarca İHA aldığını ve bu sevkiyatın devam edeceğini aktardı...


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, İranlı askeri personelin, Rusya'nın Kiev'i bombalamasına Kırım'da yardım ettiğini belirterek "İran şu anda sahada, doğrudan savaşa müdahil" açıklamasını yaptı.

Kirby, Zoom üzerinden düzenlediği brifingde, ABD dış politikasına ilişkin Beyaz Saray muhabirlerine açıklamalarda bulundu.

Uzun zamandır Rusya'nın İran'dan dron alabileceğine ilişkin uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Kirby, "Rusya, İran'dan aldığı İHA'ları Kırım'a sevk etti. Bugün, Kırım'da konuşlu Rus askeri personelinin İran pilotlarını kullandığını ve bunu Kiev'deki hava saldırılarında kullandıklarını teyit ediyoruz. İran askeri personelinin Kırım'da sahada olduğunu ve bu operasyonlarda Rusya'ya yardım ettiğini biliyoruz." ifadesini kullandı.

Kirby, Rusya'nın bugüne kadar İran'dan onlarca İHA aldığını ve bu sevkiyatın devam edeceğini aktararak "Dahası, Rusya'nın mühimmat yokluğundan ötürü ileride, İran'dan karadan karaya füzeler gibi konvansiyonel silahlar satın almasından endişe ediyoruz." dedi.

"İRAN İLE ODAĞIMIZDA DİPLOMASİ YOK"

Kirby, İran yapımı İHA'ların Ukrayna'da hem askeri hem de sivil hedeflere karşı kullanıldığını belirterek "İran ve Rusya, İran'ın Rusya'ya dron verdiğini inkar ederek yalan söylüyor. Bu ülkeler, tüm dünyaya yalan söyleyebilirler ancak gerçeği gizleyemezler. İran şu anda sahada, doğrudan savaşa müdahil." diye konuştu.

ABD'nin hem İran'a hem de Rusya'ya yönelik sert yaptırımlarını sürdüreceğini vurgulayan Kirby, "İran'ın Rusya'ya silah satmasını zorlaştıracağız." ifadesini kullandı.

Kirby, halihazırda İran ile yapılacak nükleer anlaşmanın da gündemlerinde olmadığını dile getirerek "Şu anda odağımızda diplomasi yok." dedi.Uzun zamandır Rusya'nın İran'dan dron alabileceğine ilişkin uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Kirby, "Rusya, İran'dan aldığı İHA'ları Kırım'a sevk etti. Bugün, Kırım'da konuşlu Rus askeri personelinin İran pilotlarını kullandığını ve bunu Kiev'deki hava saldırılarında kullandıklarını teyit ediyoruz. İran askeri personelinin Kırım'da sahada olduğunu ve bu operasyonlarda Rusya'ya yardım ettiğini biliyoruz." ifadesini kullandı.


Kirby, Rusya'nın bugüne kadar İran'dan onlarca İHA aldığını ve bu sevkiyatın devam edeceğini aktararak "Dahası, Rusya'nın mühimmat yokluğundan ötürü ileride, İran'dan karadan karaya füzeler gibi konvansiyonel silahlar satın almasından endişe ediyoruz." dedi.


"İRAN İLE ODAĞIMIZDA DİPLOMASİ YOK"


Kirby, İran yapımı İHA'ların Ukrayna'da hem askeri hem de sivil hedeflere karşı kullanıldığını belirterek "İran ve Rusya, İran'ın Rusya'ya dron verdiğini inkar ederek yalan söylüyor. Bu ülkeler, tüm dünyaya yalan söyleyebilirler ancak gerçeği gizleyemezler. İran şu anda sahada, doğrudan savaşa müdahil." diye konuştu.ABD'nin hem İran'a hem de Rusya'ya yönelik sert yaptırımlarını sürdüreceğini vurgulayan Kirby, "İran'ın Rusya'ya silah satmasını zorlaştıracağız." ifadesini kullandı.


Kirby, halihazırda İran ile yapılacak nükleer anlaşmanın da gündemlerinde olmadığını dile getirerek "Şu anda odağımızda diplomasi yok." dedi.


Rusya'nın ilk başlarda İran dronlarını kullanırken sorunlar yaşadığını, bu nedenle de İranlı askeri personelin eğitim için Kırım'a gittiğini belirten Kirby, İHA'ları yönlendirenlerin Rus askerleri olduğunu bildirdi.


"POLONYA SAVAŞA HAZIRLANIYOR"

Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin, Polonya'nın savaşa hazırlandığını ileri sürerek, "Polonya'da kara kuvvetlerine bağlı belirtildiği gibi bir değil iki ek mekanize birliğinin hazırlığına başlandı. Ek birlikler, ülkenin doğusunda Bialystok kentinin yakınlarında konuşlanacak." dedi.


Belta haber ajansına göre, Hrenin, Belarus'un Grodno kentini ziyaret ederek, Batı'nın eylemleri konusunda açıklamalarda bulundu.


NATO'nun, Belarus'un komşu devletlerinde askeri altyapısını geliştirdiğini belirten Hrenin, şunları söyledi:


"Polonya ve Baltık ülkelerindeki havaalanlarının yenilenme süreci neredeyse tamamlandı. Bu da 200'e kadar savaş uçağının bu havaalanlarına konuşlanmasını sağlayabilecek. İttifakın gemilerini kabul edecek limanlar yenileniyor. ABD Silahlı Kuvvetlerine ait ekipman ve malzeme stoklarının kullanılması için alanlar oluşturuluyor."


Polonya, Litvanya ve Letonya'da askeri eğitim merkezleri ile poligonların yeniden yapılandırıldığını aktaran Hrenin, "binlerce NATO askerinin konuşlanabileceği kampların oluşturulduğunu" söyledi.


Hrenin, "Polonya'daki Amerikan füze savunma üssünün hazırlık duruma geçirilmesi, bölgedeki mevcut güç dengesini önemli ölçüde bozabilir. Üs, saldırı amaçlı Belarus'un tüm topraklarını ve Rusya'nın büyük bölümünü kapsayan füzelerle de donatılabilir." değerlendirmesinde bulundu.


Polonya'nın savaşa hazırlık yaptığını öne süren Hrenin, şu ifadeleri kullandı:


"Polonya'nın siyasi rotası, Varşova'nın savunma amaçlı olmayan savaşa hazırlık yaptığını gösteriyor. Polonya'da kara kuvvetlerine bağlı belirtildiği gibi bir değil, iki ek mekanize birliğinin hazırlığına başlandı. Ek birlikler, ülkenin doğusunda Bialystok kentinin yakınlarında konuşlanacak. Polonya bölgesel savunma birliklerinin yapısı da değişiyor. Belarus sınırında, 10 tabur konuşlanacak."


Batı'nın düzenlediği askeri tatbikat yoğunluğunun arttığına dikkati çeken Hrenin, "Yılın başından itibaren 40'tan fazla tatbikat düzenlendi. Bu tatbikatlara 100 bini aşkın kişi katıldı. Savaş için hazırlıklar sürüyor. Belarus ile Rusya da bu eylemlerde potansiyel düşman olarak gösteriliyor." diye konuştu.

62 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page