top of page

Elon Musk'ın Twitter'ı Devraldığı Bildirildi, Yöneticileri kovdu

Milyarder Elon Musk'ın Twitter'ı satın almak için 44 milyar dolarlık bir anlaşmayı tamamladığı ve etkili sosyal medya şirketi için çalkantılı bir geçiş dönemini kapattığı bildirildi.


Washington Post , konuya aşina olan bir kişiye atıfta bulunarak Perşembe akşamı Musk'ın devralımının başladığını bildirdi. The Post'un bildirdiğine göre, Twitter CEO'su Parag Agrawal, CFO Ned Segal ve Twitter'ın yasal politika, güven ve güvenlik başkanı Vijaya Gadde gibi kilit yöneticileri de görevden aldı. CNBC ve Insider ayrıca Musk'ın artık Twitter'dan sorumlu olduğunu bildirdi.Twitter, Agrawal, Segal ve Gadde, yorum talebine hemen yanıt vermedi.


Musk, Perşembe günü geç saatlerde, karakteristik olarak kısa bir tweet ile "kuş serbest bırakıldı" diyerek yeni sahiplik durumunu müjdeledi .


Anlaşmayı kapatarak Musk, Twitter ile kendisi arasında karmaşık bir kamu davası olabilecek durumdan kaçındı. Sosyal medya şirketi ve Musk'ın başlangıçta 17 Ekim'de beş günlük bir davada kafa kafaya gitmesi planlanıyordu. Bir Delaware yargıcı davayı erteledi ve Twitter ve Musk'a anlaşmayı kapatması için Cuma gününe kadar süre verdi.Twitter, Tesla ve SpaceX liderinin şirketi hisse başına 54.20 dolara satın almaktan vazgeçmek istediğini söylemesinin ardından Temmuz ayında Musk'a dava açmıştı. Musk, Twitter'ın platformundaki sahte ve spam hesapların sayısı hakkında yanlış bilgi verdiğini iddia etti. Twitter ise Musk'ı kişisel serveti düştüğü ve satın almanın kendisi için daha pahalı hale geldiği için anlaşmayı sona erdirmeye çalışmakla suçladı.


Musk'ın Twitter'ı satın alma ve halka açık şirketi özel hale getirme planı birçok kaotik bükülme ile dolduruldu. Beklenmedik bir hamleyle Musk'ın avukatları 3 Ekim'de Twitter'a, şirketi orijinal teklif fiyatından satın almak ve yasal savaşı sona erdirmek niyetinde olduğunu söyledi.


Hizmetin hevesli bir kullanıcısı olan ve aynı zamanda en gürültülü eleştirmenlerinden biri olan Musk, platformun "özgür konuşma ilkelerine uymadığını" düşündüğü için Twitter'ı satın almaya karar verdi. ABD Anayasası'nın İlk Değişikliği'ndeki ifade özgürlüğü garantisi, hükümetin konuşmayı sansürlediği için geçerlidir, ancak sitelerinde nelere izin verilmediği konusunda kendi kuralları olan Twitter gibi şirketler için geçerli değildir.


Milyarder, hizmetin algoritmalarını açık kaynak yapmak ve spam ve sahte hesaplarla mücadele etmek de dahil olmak üzere Twitter'da birkaç değişiklik önerdi. Ancak eski ABD Başkanı Donald Trump'ın platformdan kalıcı yasağını geri almayı planladığını da söyledi. Twitter ve diğer platformlar, 6 Ocak Capitol Hill isyanlarının ardından sözlerinin daha fazla şiddete neden olacağı endişesiyle politikacıyı hizmetlerinden kovdu. Savunuculuk grupları ve Twitter çalışanları, Musk liderliğinde içerik denetiminin daha gevşek olacağı ve platformda nefret söylemi ve tacizin yayılmasına izin vereceği endişelerini dile getirdi.Perşembe günü Musk, sosyal medyanın "aşırı sağ kanat ve aşırı sol kanat yankı odalarına bölünmesi" tehlikesi olduğunu düşündüğünü tweetledi ve Twitter'ın "her şeyin söylenebileceği, herkes için özgür bir cehennem manzarası olmasını istemiyor" dedi. sonuç yok!."


Bloomberg , konuya aşina olan kişilere atıfta bulunarak, Musk bu hafta Twitter'ın genel merkezini ziyaret etti ve çalışanlara şirketi devraldığında personelin %75'ini kesmeyi planlamadığını söyledi . Çarşamba günü Musk, Twitter genel merkezini ziyaret ettiği bir videoyu paylaştı.


"Twitter Genel Merkezine girerken - bırakın içeri girsin!" diye tweet attı.

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page