top of page

DDR4 ve DDR5 DRAM fiyatlarında düşüş bekleniyor

Güncelleme tarihi: 16 Nis 2022

TrendForce tarafından yapılan pazar araştırmasına göre, DDR5 ve DDR4 bellek fiyatlarında yaşanan fiyat düşüşlerinin yılın ikinci çeyreğinde de devam etmesi bekleniyor.


Günümüzde özellikle ekran kartı dahil olmak üzere birçok PC bileşenini etkileyen tedarik sorunları yavaş yavaş hafiflemeye başladı. DRAM üreticilerinin yeterli envanter sayısına ulaşması sebebiyle önümüzdeki aylarda DDR4 ve DDR5 bellek fiyatlarında düşüş bekleniyor.

Düşüş yüzde 5 ila 8 oranında olacak 2022’nin birinci ve ikinci çeyreğini içeren yeni bir DRAM fiyat grafiği paylaşan TrendForce, bilgisayar taleplerinde belirsizlikler olması sebebiyle fiyatların yüzde 5 ila yüzde 8 oranında düşeceğini bildirdi. Üreticilerin daha öncesinde stokları okula dönüş sezonu olan Haziran ayında arttırdığını söyleyen TrendForce, talep belirsizliği ile yükselen stokların fiyatlara etki edeceğini düşünüyor.

Paylaşılan tablodan yola çıkarak yılın ikinci çeyreğinde akıllı telefonlarda ve dizüstü bilgisayalarda kullanılan LPDDR belleklerde yüzde 5'lik bir düşüş beklendiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte yüzde 5'lik düşüş oranı sunucu pazarında da devam edecek ancak ekran kartı tarafında Mart sonu itibari ile değişmeyen fiyatlar, ikinci çeyreğe giriş yaparken yüzde 5'e kadar artış gösterecek.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page