Dünya tarihinde bir ilk Türk SİHA’ları ile Rusya Deniz Kuvvetlerini vurdu!

Geçtiğimiz ay düzenlenen Mavi Vatan 2022 tatbikatında TUSAŞ üretimi AKSUNGUR SİHA ile başarılı bir deneme atışı yapıldı. MAM-L mühimmatı yüklü araç, tam isabet ile gemi vurmayı başardı. Fakat aktif bir savaş içerisinde buna benzer bir atışı Bayraktar TB2 kullanarak gerçekleştiren Ukrayna Hava Kuvvetleri dünya tarihine geçti.


Ukrayna, Bayraktar TB2 ve SİHA’larla büyük işler yapıyor!

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Karadeniz’de bulunan Yılan adası yakınlarında hareket halindeki 2 adet Rus Raptor sınıfı karakol-devriye botunu imha etti. Üstelik bu görevi Bayraktar TB-2 insansız hava araçlarını kullanarak MAM-L mühimmatıyla gerçekleştirdi.

Buna ek olarak dünya basınında yer alan bilgilere göre Rusya’nın bu bölgeyi de kapsayan radar ağı ve S-400 sisteminin aktif olduğu söyleniyor. Yani TB2 SİHA’ları dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri olarak kabul edilen S-400’lerin radar ve operasyon menzili içerisindeyken bu görevi gerçekleştirmeyi başardı.

Tabii Ukrayna Silahlı Kuvvetleri yalnızca Türk İHA ve SİHA’larını kullanmıyor. Aynı zamanda ABD yapımı Switchblade kamikaze İHA’larına ve İsrail yapımı çeşitli hava araçlarına da sahip. Fakat ön plana genelde Türkiye’den alınanlar çıkıyor. Bu en büyük sebepleri arasında ise kullanılan yerli MAM sınıfı Lazer güdümlü mühimmatlar yer alıyor.


Dolayısıyla dünya tarihine geçen bu başarıda Baykar kadar ROKETSAN’ın da payının olduğunu söyleyelim. Dilerseniz MAM-L, MAM-C ve MAM-T mühimmatları ile Bayraktar TB2 SİHA’nın özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.
MAM sınıfı mühimmat özellikleri

AğırlıkMAM-L: 22 kg

MAM-C: 6.5 kg

MAM-T: 94 kgUzunlukMAM-L: 100 cm

MAM-C: 97 cm

MAM-T: 140 cmBombaMAM-L Reaktif zırhlara karşı etkili tandem.

Yüksek patlayıcı parçacık etkili.

Termobarik.

MAM-C Çok amaçlı savaş başlığı (Parçacık etkili, yakıcı ve zırh delici)

Yüksek patlayıcı parça tesirli.

MAM-T Reaktif zırhlara karşı etkili tandem.

Yüksek patlayıcı parçacık etkili.

Termobarik.KalibreMAM-L: 160 mm

MAM-C: 70 mm

MAM-T: 230 mm


Azami menzilMAM-C: 8 km

MAM-L: 8 km (Ataletsel Seyrüsefer Sistemi/Global Konumlandırma Sistemi Seçeneği ile 14 km)

MAM-T: 30 km (SİHA’lar için), 60 km (Hafif taarruz uçakları için), 80 km (Savaş uçakları için)Patlama mekanizmasıEtki, YakınlıkKılavuz sistemiYarı aktif lazer güdümPlatformBayraktar Taktik İHA

Bayraktar TB2

Bayraktar Akıncı

TUSAŞ Aksungur

TUSAŞ Anka

Vestel Karayel

TUSAŞ Hürkuş