top of page
sql-acigi-nedir.jpg

SQL Açığı Nedir?

Bir çok insan ticaret yapmak için artık interneti bir aracı olarak kullanmaktadır. Virüsün de yayıldığı günümüzde evden internet üzerinden çalışmak daha güvenli hale geldi. Ticaret yapan kesim ise bu işi siteler açarak e-ticaret siteleri üzerinden sanal ağda sürdürmeye başladı. Gelir kapısı olarak görülen internet sitelerinin en çok karşılaştığı sorun sitelerinin bir anda hiç anlaşılmadan hacklenmesidir. Hacklenme ise aslında bir ele geçirme işlemidir.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

İÇERİK DETAYI

Artık günümüzde teknolojinin de geliştiği bu günlerde bu işlemi yapmak bilen insanlar için çocuk oyuncağı haline gelmiştir. Bir siteyi ele geçirmek için önce onun zayıf noktalarını bulmaktır. Bu tarz programlar önce sitenin zayıf noktalarını bulur. Daha sonrasında ise belirli yöntemler aracılığı ile bu zayıf noktaları da kullanarak veritabanı üzerinden siteye asıl kullanıcı haricinde giriş yetkisini legal olmayan yoldan elde etmiş olurlar. Böylece internet sitesi hacklenmiş olur yani bir başkası ele geçirilmiş olur. İşte bu problem internet sitelerinin en çok yaşadığı sorundur ve tedbirleri alınmazsa kolay bir şekilde de yapılmaktadır.  Belirli tedbirler yani belirli güvenlik önlemleri alınarak bu olaydan korunabilmektedir.

 

 Sql Açığı Ne Demektir?

 Önce sql nin neyi ifade ettiği bilinmelidir. Sql veri tabanı yönetim sistemi olarak geçer. İsiminden de anlaşılacağı gibi veri tabanını yönetir ve tasarlar. Kullanıcıları tarafından programlama dili olarak bilinir aslında bu şekilde değildir. Aslında sql herhangi bir veri tabanında kullanılan alt bir daldır. Bu yüzden de sadece veri tabanı üzerinde işlemler yapılabilinir. Bu açık haricinde internet sitelerinin bir çok karşılaştığı açıklar bulunmaktadır. Bu konumuzda sizlere sql açığını basitçe anlatıyoruz. 

 

 İnternet Sitelerinde Neden Sql Gibi Açıklar Olur?

 Bunun nedenini her site kullanıcısı merak edip araştırmıştır. Bazı siteler de bu tarz açıklar rahatlıkla bulunur. Sql dili kullanılarak yazılmış olan sitelerde genellikle bu durum oluşur. Bunun nedeni ise siteyi oluşturanların, yazanların yani yazılım işlemini yapanların kodlama işlemini yaparken hata yapmış olmalarıdır.  Kodlamalarda yapılan bu hatalar ise açıklar oluşturur. Bu açıklar da başka kişiler tarafından programlar yardımıyla bulunup sitelerin hacklenmesine neden olur. 

 

 Sql Açığı Gibi Hataları Olan İnternet Siteleri Neden Hacklenir?

 İnternet sitelerinde gizli olan bilgiler database denilen bölümde saklanır. Bu bölümde örneğin bir alışveriş sitesi gibi bir site düşünüldüğünde müşterilerin kayıtlarını data da saklar.  Bu data bir başkası tarafından ele geçirildiğinde o sitenin müşteri kayıtları, müşterilerin kredi kartı bilgileri ve daha bir çok önemli bilgi bir başkasının eline geçmiş olup istediği gibi kullanabilir.  Bu yüzden data çok önemlidir. Dataya ulaşmak için ise işte yazılımlardaki hatalar yüzünden oluşan sql gibi açıklar kullanılır, bu açıklar bulunur ve siteler hacklenir. Bu yüzden internet sitemiz üzerinde kullanacağımız yazılımı seçerken güvenliğini ve geliştiren yeri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Contact

BİZİMLE FACEBOOK VE İNSTAGRAM SAYFALARINA YAZARAKTA İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

bottom of page