top of page
06.jpg

2021 Yılının En İyi 9 Programlama Dili

Yazılım geliştirme alanında yeniyseniz, programlamayı öğrenmenin en zor kısmı nereden başlayacağınıza karar vermektir. Yaygın olarak kullanılan, her biri kendi karmaşıklığına ve kendine has özelliklerine sahip yüzlerce programlama dili vardır.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

İÇERK DETAYI

İyi haber şu ki, bir yazılım geliştiricisi olarak yolculuğunuza başladığınızda, hangi programlama dilinin size, ilgi alanlarınıza ve kariyer hedeflerinize en uygun olduğunu keşfetmeye başlayacaksınız.

2021 Yılının En Gözde 9 Programlama Dili
Aşağıdaki listede, web geliştirme, mobil geliştirme, oyun geliştirme ve daha fazlası dahil olmak üzere en yaygın kullanım durumlarının çoğu için en iyi ve en çok talep edilen programlama dillerinin üzerinden geçiyoruz.

 

1. JavaScript
Bu günlerde JavaScript kullanmadan yazılım geliştiricisi olmak imkansız. Stack Overflow’un  2020 Geliştirici Anketi’ne göre , JavaScript, arka arkaya sekiz yıldır geliştiriciler arasında en popüler dildir. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 70’i geçen yıl JavaScript kullandığını açıkça belirtmiş.

HTML ve CSS ile birlikte JavaScript, front-end web geliştirme için çok önemlidir. Facebook ve Twitter’dan Gmail ve YouTube’a kadar web’deki en popüler sitelerin çoğu, etkileşimli web sayfaları oluşturmak ve kullanıcılara dinamik olarak içerik görüntülemek için JavaScript kullanmaktadır.

JavaScript, öncelikle tarayıcıda çalışan bir front-end dil olmasına rağmen, ölçeklenebilir ağ uygulamaları oluşturmak için Node.js aracılığıyla sunucu tarafında da kullanılabilir. Node.js, Linux, SunOS, Mac OS X ve Windows ile uyumludur.

JavaScript, esnek bir sözdizimine sahip olduğundan ve tüm büyük tarayıcılarda çalıştığından, yeni başlayanlar için en kolay programlama dillerinden biridir.

 

2. Swift
Apple ürünleri ve mobil uygulama geliştirmeyle ilgileniyorsanız, Swift programlamaya başlamak için iyi bir seçenektir. İlk olarak 2014 yılında Apple tarafından duyurulan Swift, iOS ve macOS uygulamalarını geliştirmek için kullanılan nispeten yeni bir programlama dilidir.

Swift, performans için optimize edildi ve modern iOS gelişiminin gerçekleriyle eşleşecek şekilde sıfırdan oluşturuldu. iOS yalnızca her iPhone ve iPad’de çalışmakla kalmaz, aynı zamanda watchOS (Apple Watch için) ve tvOS (Apple TV’ler için) gibi diğer işletim sistemlerinin temelini oluşturur. Ayrıca Apple, teknoloji sektörünün lideri olduğunu hesaba katarsak, iOS uygulamaları, mobil uygulama pazarında en kârlı olanı olmaya devam ediyor.

 

3. Scala
Kendi başına klasik bir programlama dili olan Java’ya aşina iseniz, modern kuzeni Scala’yı incelemenizi tavsiye ederim. Scala, Java’nın en iyi özelliklerini (Nesne Yönelimli Yapısı ve yıldırım hızındaki JVM çalışma zamanı ortamı gibi) modern bir dokunuşla birleştirir.

Scala, işlevsel bir programlama dili olarak, mühendislerin kodlarının kalitesini saf matematiğe benzeyecek şekilde evrilmesine olanak tanır. Scala, karmaşık prosedürlerin paralel olarak yürütülmesine izin vererek eşzamanlı programlamaya izin verir. 

 

4. Go
Google tarafından tercih edilen temel dillerden biri olan Go, öğrenmesi ve anlaması kolay bir dildir. Düşük seviyeli bir dil olan Go, sistem programlama alanına girmek isteyen mühendisler için idealdir. Zor sözdizimi ve dik öğrenme eğrisi olmaksızın C ve C ++ ‘nın aynı işlevselliğinin çoğunu kapsar. Web sunucuları, veri hatları ve hatta makine öğrenimi paketleri oluşturmak için mükemmel bir dildir.

Derlenmiş bir dil olan Go, çok hızlı bir çalışma süresi sağlar. Açık kaynaklı bir dildir ve geliştirici topluluğu oldukça aktiftir.

 

5. Python
Python, belki de bu listedeki en kullanıcı dostu programlama dilidir. Python’un sözdiziminin kolay, anlaşılabilirdir. Bu özellikleri ile Java gibi Python‘da yeni başlayanlar için popüler bir seçimdir.

Ayrıca Java gibi Python da, kullanım durumunuz için en iyi programlama dilini seçerken onu çok yönlü ve güçlü bir seçenek haline getiren çeşitli uygulamalara sahiptir. Örneğin, arka back-end geliştirmeyle ilgileniyorsanız, Python’da yazılan açık kaynaklı Django Framework’ ü oldukça popülerdir, öğrenmesi kolaydır ve zengin özelliklere sahiptir. Django, Mozilla, Instagram ve Spotify gibi bazı popüler sitelerin geliştirilmesinde kullanılmıştır.

Python ayrıca, bilimsel hesaplama, matematik ve mühendislik alanlarında yaygın olarak kullanılan NumPy ve SciPy gibi paketlere de sahiptir. TensorFlow, PyTorch, scikit-learn ve OpenCV gibi diğer Python kütüphaneleri, veri bilimi, makine öğrenimi, görüntü işleme alanlarında programlar oluşturmak için kullanılır. Python’un bilim ve veri uygulamaları, akademik olarak eğilimli kişiler için harika bir seçimdir.

 

6. Elm
Listemizdeki en genç dillerden biri olan Harvard öğrencisinin tezi olarak başlayan yazılım, şimdi dünya çapındaki front-end geliştiriciler için bir tutku noktası haline geldi.

Elm, JavaScript’i derleyerek çalışma zamanında sıfır hata ile hızlı çalışan kullanıcı arabirimleri oluşturmak için idealdir. Elm, arayüzler oluşturulmasına olanak tanıyan işlevsel bir programlama dilidir.

 

7. Ruby
Ruby, web geliştirme için yaygın olarak kullanılan başka bir dilidir. Özellikle, en popüler web Framework’ü Ruby on Rails dır.

Yeni başlayanlar genellikle Ruby’ye yönelirler, çünkü en arkadaş canlısı ve en yardımsever kullanıcı topluluklarından birine sahiptir. .

Aktif topluluğa ve basit olmasına ek olarak Ruby, harika teknoloji işletmeleriyle olan ilişkisi sayesinde öğrenilmesi gereken bir dildir. Twitter, Airbnb, Bloomberg, Shopify ve diğer sayısız girişim, web sitelerini bir noktada Ruby on Rails kullanarak oluşturmuştur.

 

8. C #
C ++ gibi, C # (C Sharp olarak telaffuz edilir), C’nin temelleri üzerine inşa edilmiş genel amaçlı, nesne yönelimli bir dildir. Microsoft tarafından Windows uygulamaları oluşturmak için .NET çerçevesinin bir parçası olarak tasarlanmıştır.

C #, C ++ gibi diğer C türetilmiş dillere benzer bir sözdizimi kullanır, bu nedenle C ailesindeki başka bir dile hakimsen C# öğrenmesi kolaydır. C # yalnızca Microsoft uygulama geliştirme için değil, aynı zamanda mobil geliştiricilerin Xamarin platformunda platformlar arası uygulamalar oluşturmak için kullanılan bir dildir.

Ek olarak, VR geliştirmeyle ilgilenen herkes C # öğrenmeyi düşünmelidir. C #, piyasadaki en iyi oyunların üçte birini üreten popüler Unity oyun motorunu kullanarak 3D ve 2D video oyunları oluşturmak için önerilen bir dildir.

 

9. Rust
Stack Overflow’un  2020 Geliştirici Anketi  , Rust geliştiriciler arasında üst üste beşinci yıl en çok sevilen programlama dili olduğunu ve Rust geliştiricilerinin yüzde 86,1’inin onunla çalışmaya devam etmek istediğini belirttiğini unutmamak gerek.

Mozilla Corporation tarafından geliştirilen Rust, C ve C ++ gibi, öncelikle düşük seviyeli sistem programlaması için tasarlanmıştır. Rust’un karışıma kattığı şey ise hız ve güvenliğe verilen önemdir. Rust, programların belleğin erişmemesi gereken bölümlerine erişmesini engelleyerek “güvenli kod” yazmayı hedefler.

 Diğer yeni başlayan dillere göre uzmanlaşmak biraz daha zor olsa da, Rust programlama becerilerinin cömert bir şekilde karşılığını alması muhtemeldir, çünkü dilin popülerliği yakın gelecekte artmaya devam edecektir.

 

Kod Zamanı
Hangi programlama dilini öğreneceğinize karar verirken, gösterişli trendlere ve popülerlik yarışmalarına kapılmamak önemlidir. 2021’de öğrenilecek en iyi programlama dilleri, muhtemelen 2017 ve 2018’de öğrenilmesi en iyi olanlarla aynıdır ve bu, önümüzdeki birkaç yıl için de geçerli olmaya devam edecek.

Bilgisayar programlama alanı hızla değişse de, yukarıda tartıştığımız dillerin büyük bir kalıcı gücü vardır. Bu dillerden birini veya birkaçını öğrenerek, sadece bu yıl için değil, önümüzdeki yıllarda da mükemmel bir konumda olabilirsiniz.

Sayfalandırma Sonrası

Contact

BİZİMLE FACEBOOK VE İNSTAGRAM SAYFALARINA YAZARAKTA İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

bottom of page